Блог

Що варто знати тестувальнику-початківцю?

Що варто знати тестувальнику-початківцю?1596033069
6 хвилин читання

Часто можна почути, що найпростіший спосіб пробратися у світ ІТ – стати тестувальником (тестером) програмного забезпечення. Мовляв, це єдина спеціальність у галузі, яка не потребує специфічних знань та навиків. Однак таке було ще років 10 тому. Нині ситуація кардинально змінилася, і вимоги до тестерів уже не такі лояльні.

Сучасний тестувальник ПЗ: який він?

Робота сучасних тестерів аж ніяк не обмежується бездумним «кліканням» мишкою, як це було раніше. Тепер перед тестувальником ставлять завдання більш «інженерного» характеру. Він нього очікують доволі серйозної технічної підкованості, компетентності, специфічних знань та навиків. Тому все частіше тестери стають QA-інженерами. Тобто перевіряють не просто якість ПЗ, а й правильність виконання всіх етапів розробки і, як результат, адекватність роботи фінішного продукту.

Однак було б неправильно стверджувати, що з появою більш суворих вимог до технічної підкованості тестерів, зменшилася увага до їх особистісних якостей. В цьому плані все залишилося як і раніше.

Хороший тестувальник – це людина:

 • яка готова розвиватися і займатися самоосвітою;
 • відповідальна;
 • самовіддана роботі;
 • здатна підлаштовуватися під будь-які умови праці;
 • комунікабельна;
 • спроможна працювати в команді;
 • ініціативна;
 • рішуча.

Що слід знати про тестування ПЗ?

Сьогодні людина, яка вирішила робити кар’єру в ІТ, зокрема у сфері тестування програмного забезпечення, повинна володіти певним набором знань. І перш за все орієнтуватися у видах тестування програмного забезпечення. А воно може бути:

 • ручним (мануальним) – підходить для найбільш посидючих та уважних, всі перевірки проводяться вручну без використання програм;
 • автоматизованим – перевірка виконується з допомогою програмних засобів: тестувальник пише окремий код для перевірки ПЗ;
 • навантажувальним – має визначити надійність та ефективність роботи ПЗ в умовах тривалого навантаження;
 • інсталяційним – виявляє наявність проблем при завантаженні, встановленні чи видаленні програми;
 • тестування безпеки – завдання такого тестування – визначити, наскільки якісно ПЗ захищене від атак хакерів, а також перевірити, наскільки захищені особисті дані користувача;
 • перевірка зручності – визначає, наскільки зручно користуватися програмою.

Процес тестування може відбуватися за різними сценаріями. Доволі часто практикується перевірка по готових тестах або ж варіант, коли в процесі спеціаліст перевіряє та пише нові тести. Крім того, існує так зване вільне тестування, коли перевірка програмного забезпечення ґрунтується на особистому досвіді.

Тільки випробувавши усі методи тестування, можна об’єктивно оцінити, на чому варто зосередити увагу в час подальшого навчання, а також вибрати найбільш прийнятний для себе варіант роботи. Початківцям без досвіду та специфічних знань найкраще вибирати ручне тестування. Щоб повноцінно займатися автоматизованим, спершу необхідно освоїти популярні мови програмування та розібратися в специфіці розробки та роботи ІТ-продуктів. І в обох випадках стануть в пригоді теоретичні знання, які можна отримати, навчаючись у нашій школі.

Якими знаннями повинен володіти тестер?

Для початку важливо усвідомити, що робота тестувальника полягає не лише в тому, щоб знайти помилки в ПЗ. Не менш важливо їх правильно зафіксувати у так званому тест-кейсі. До тестувальників різних рівнів ставляться особливі вимоги. Проте навіть тестеру--початківцю важливо освоїти певні знання, які суттєво допоможуть в роботі та підвищать шанси працевлаштування. А це:

 • англійська мова;
 • теорія тестування (а в ідеалі – і практичні навички);
 • володіння інструментами, необхідними для пошуку помилок;
 • розуміння методології розробки ПЗ та функціонування комп’ютерних систем;
 • як мінімум базові знання HTML/CSS та SQL;
 • здібності до аналітичної роботи.

Окремо слід наголосити на важливості знань англійської мови, яка для тестерів є, без перебільшення, робочою. Зазвичай в стандартних вимогах до тестувальників вказується знання англійської на рівні Intermediate і вище.

Навички, необхідні для тестування

Клієнтське тестування веб-додатків – це те, з чого починає більшість тестерів-джуніорів. Знання, необхідні для роботи в цьому сегменті, можна почерпнути самостійно – джерел інформації доволі багато. Хоча найпростіший метод – спеціалізовані курси в нашій школі.

Тож на цьому етапі тестеру початківцю доведеться освоїти:

 • структуру і принцип роботи різних браузерів (Google Chrome, Safari, Firefox, Opera, Internet Explorer), їх особливі відмінності;
 • використання консолі розробника в браузері, в ідеалі слід опанувати різні http-методи, знати коди відповідей, вміти читати заголовки і тіла відповідей;
 • як мінімум на базовому рівні HTML, CSS, JavaScript, щоб могти робити локалізацію помилок, зв’язаних к конкретними елементами на сторінці.

Самостійно опанувати всі тонкощі бекенд-тестування новачкам доволі важко. Для повноцінною роботи необхідні знання моделі OSI, протоколів REST, SOAP, JSON-RPC, їх можливостей та обмежень. Бекенд-тестувальнику не впоратися з завданням і без навиків введення командного рядка. Проте якщо на початках можна обійтися базовими вміннями і роботою з папками та файлами, то згодом доведеться працювати з файловими дескрипторами, bash-скриптами. Також слід вивчити SoapUI, Postman, відточити навички роботи з СУБД, зокрема з SQL (MariaDB, MySQL, PostgreSQL, MS SQL).

І навіть це ще не повний перелік усього того, що потрібно знати сучасному тестувальнику. Тож увійти в ІТ-сферу через тестування – далеко не найпростіший спосіб, як деякі вважають. Правда, під керівництвом хороших спеціалістів нескладно швидко освоїти всі необхідні знання і розпочати роботу, поступово підвищуючи свій рівень от Junior до Senior.